zdjęcie - Łukasz Ziaja.jpg

ŁUKASZ ZIAJA

Łukasz Ziaja – dziennikarz, publicysta, komentator wydarzeń polityczno-ekonomicznych, audytor wewnętrzny jednej z największych spółek Europy Środkowo-Wschodniej i jeden z najzdolniejszych prawników młodego pokolenia; założyciel serwisu UczciweZawiercie.pl, który stoi na straży przestrzegania prawa przez lokalnych samorządowców i polityków.


Do dziennikarstwa trafił w wieku 17 lat, a pierwsze kroki stawiał w ogólnopolskim tygodniku „Gazeta Finansowa”, gdzie poruszał tematy z pogranicza życia politycznego i gospodarczego. To wtedy wyspecjalizował się w wywiadzie,  szczególną wagę przykłada do sztuki zadawania pytań.


W wieku zaledwie 18 lat zainicjował napisanie oraz wydanie książki – wywiadu rzeka z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a obecnie Prokuratorem Krajowym; jest współautorem tej publikacji. Łańcuch Poszlak spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem czytelników, książkę sprzedano w nakładzie ok. 50 tys. Egzemplarzy. Pozycja odniosła również sukces medialny, specjalne teksty poświęcił jej czołowy wówczas magazyn konserwatywno-liberalny Uważam Rze, a także Gazeta Polska. Autorzy książki ujawnili w niej fakt działania rosyjskich służb specjalnych w aferze gruntowej oraz opisali podwójne dno tej sprawy. Dziennikarka śledcza Anita Gargas stwierdziła, że po tej publikacji powinno wybuchnąć w Polsce polityczne trzęsienie ziemi, zaś w Parlamencie powinna powstać sejmowa komisja śledcza do sprawy zbadania okoliczności opisanych przez autorów.


Po blisko roku razem z Bogdanem Święczkowskim napisał kolejną pozycję książkową, wydaną pod tytułem Afery czasów Donalda Tuska, która opisuje największe afery okresu rządu PO-PSL.


Swoje teksty publikował w tygodniku Gazeta Finansowa, na portalu Inwestycje.pl, a także w magazynach CEO i CIO. W 2017 roku napisał, razem z Romanem Mańką oraz Krzysztofem Rutkowskim, książkę z zakresu dziennikarstwa śledczego, wydaną pod tytułem Porwania. Detektyw Krzysztof Rutkowski, opisującą metody działania przestępczości zorganizowanej oraz bezwzględne postępowanie grup kidnaperskich. Ta niedoceniona, przez pryzmat obecnego wizerunku Krzysztofa Rutkowskiego, pozycja wydawnicza odnosi się do końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy Krzysztof Rutkowski był cenionym i bezwzględnie skutecznym detektywem.


Od 2016 roku jest ekspertem Fundacji FIBRE, w której zajmuje się problematyką prawa, w tym prawa restrukturyzacyjnego oraz wykroczeń, a także szeroko rozumianą sferą teleinformatyczną.


Zawodowo pracuje w jednej z największych spółek Europy Środkowo-Wschodniej, jako audytor wewnętrzny. Jest certyfikowanym auditorem systemu bezpieczeństwa informacji według normy ISO:27001.


Razem z Romanem Mańką i innymi ekspertami tworzy Dziennikarskie Archiwum X, zajmujące się analizą niewyjaśnionych przez organy ścigania spraw.